Wat te doen als de spreekuurlocatie van de bedrijfsarts te ver weg is voor de zieke werknemer?
8 juni 2026
Je werknemer vindt de locatie van de bedrijfsarts te ver weg en verschijnt daarom niet op het spreekuur. Is het in dat geval mogelijk het loon op te schorten totdat de werknemer wel naar de bedrijfsarts gaat? De rechtbank Limburg oordeelde daar recent over!
Situatie
De werknemer wordt uitgenodigd voor een fysiek spreekuur bij de bedrijfsarts. Ruim voor die afspraak laat de werknemer weten dat het haar niet lukt om naar die locatie te komen. Een locatie dichter bij haar woonplaats of een telefonisch spreekuur is wel mogelijk, geeft zij aan.
Werkgever
Voor de werkgever is dat echter geen optie. Die geeft aan dat hij het belangrijk vindt dat nu een fysiek spreekuur plaatsvindt en geeft aan dat zij vervoer zal moeten regelen naar de spreekuurlocatie.
Annulering
Er wordt over en weer gemaild maar partijen komen er niet uit met elkaar. Op de dag van het spreekuur laat de werknemer weten: “Zoals eerder aangegeven is het voor mij medisch niet mogelijk om vandaag te reizen. Ik ben vandaag beschikbaar voor een telefonisch consult of een afspraak op een locatie in de buurt.” Het spreekuur wordt daarom geannuleerd.
Belafspraak
Het is ruim een week later wanneer de werkgever in de ochtend een email stuurt waarin staat dat de bedrijfsarts die dag om 14.00 uur zal bellen. De werknemer blijkt op dat moment niet bereikbaar voor de bedrijfsarts en er wordt een no-show genoteerd.
Loonopschorting
En dan gaat het van kwaad tot erger. De werkgever wil koffiemomenten plannen waarop de werknemer aangeeft eerst met de bedrijfsarts te willen spreken over haar belastbaarheid. Er komen geen koffiemomenten en de spanningen lopen verder op, tot het moment dat de werkgever de loonbetaling opschort.
Rechtbank
De rechtbank vindt de loonopschorting niet terecht. Dat heeft onder andere te maken met het feit dat de werknemer wel (via email) in contact bleef met de werkgever en nooit weigerde de bedrijfsarts te spreken. Zij bleef benadrukken dat ze wèl wilde spreken met de bedrijfsarts maar alleen niet naar de (verre) locatie van de bedrijfsarts kon afreizen.
Tip!
Volgens de rechtbank had de werkgever moeten overleggen met de bedrijfsarts nadat de werknemer verzocht om een andere locatie of een belafspraak met de bedrijfsarts: “In beginsel vindt een onderzoek door de bedrijfsarts plaats door het houden van een fysiek consult. Een werknemer is verplicht om te komen. Dat neemt niet weg dat een werknemer die niet in staat is om te reizen, aan de werkgever het verzoek kan doen om een digitaal of telefonisch consult te vragen bij de bedrijfsarts. Als de werkgever twijfelt of een telefonisch consult voldoende inzicht geeft in de problematiek van de werknemer, kan met de bedrijfsarts overleg worden gevoerd.” Oftewel: laat het verzoek van de werknemer toetsen door de bedrijfsarts. In dit geval beaamde de bedrijfsarts dat er een vervoersbeperking was. Mede daarom was de loonopschorting niet terecht.
Gepubliceerd op LinkedIn, 8 juni 2026
Nieuws & Kennis

